Ebabiller ( Bir diğer adıyla Kara Sağan - Apus apus ) baharla birlikte göç yolculuklarına başladılar. Arap ülkeleri, Ortadoğu’nun geri kalan bölümü, Rusya Federasyonu ve orta, güney ve doğu Asya’da ebabil davranışları hala tam olarak cözülebilmiş değil .Eğer bu ülkelerde yaşıyorsanız bu bilinmeyenlerin açığa çıkmasında bize yardımcı olabilirsiniz. 

 

Ebabiller Orta Avrupa’ya, bahar ve yaz dönemi boyunca dört grup / dört dalga  halinde ulaşıyorlar. Orta Doğu’daki ilk gözlemler orada da benzer bir göç hareketinin olduğuna işaret ediyor.

 

Avrupa’ya  ulasan 1. ebabil dalgası yalnız kuşlardan ya da 3-4 bireylik küçük gruplardan oluşuyor. Bu kuşlar büyük olasılıkla henüz üreme döneminde olmayan gençler. Erişkinlerin gelişi ise 12-14 gün sonraki  2 .dalgayla oluyor. 2.dalgadan yaklaşık 2 –3 gün sonraki 3. ve daha güçlü dalgada ise yine erişkinler var. 3.dalgadan  4-6 hafta sonra ise yine üremeyen gençlerden oluşan 4. ebabil dalgası ulaşıyor Avrupa’ya. O sıralar gökyüzü de zaten ebabillerden geçilmiyor oluyor!

 

Avrupa’daki ebabil göç davranışı böyle özetlenebilir. Bu çalışmanın amacı ise ebabillerin göç davranışının diğer bölgelerde ne gibi benzerlik ve farklılık gösterdiğini bulmak.

 

Bu çalışmaya yardımcı olmak istiyorsanız lütfen ebabiller ile ilgili tüm gözlemlerinizi asağıdaki soruları mümkün olduğu kadar ayrıntılı ve kesin bir şekilde cevaplayarak bize bildirin;

 

  1. Ebabil gozlemini nerede yaptınız ? ( Küçük yerleşim yerleri için lütfen en yakın şehrin adını da eklemeyi unutmayın).

  2. Gözlem günü ve saati nedir?

  3. Kaç tane ebabil gördünüz?

  4. Ebabiller ne yapıyordu? ( Örn : Havada dönüyorlardı, birbirlerini kovalıyorlardı, bağırıyorlardi, evlerin çatılarının altındaki olası yuvalarına doğru gözden yitiyorlardı gibi )

 

Lütfen ,gözlediğiniz ve bize bildirdiğiniz türün Ebabil ( Kara Sağan) Apus apus olduğundan emin olunuz. Kuzey Avrupa ve Kuzeybatı Asya dışında birkaç ebabil /sağan  türü daha yaşadığı için bu diğer türlerin yanlışlıkla bildirilmesi tüm calışmayı olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Sorularınız ya da yardım istekleriniz için elektronik posta yolu ile bana ulaşabilirsiniz.

 

Lütfen gözlemlerinizi adresine gönderiniz. Calışmayla ilgili raporlar yayınlandığında katkıda bulunanlara dahil edebilmemiz için gözlemleriniz ile birlikte isminizi de belirtmeyi unutmayın!

 

Hepinize teşekkür ederim. İyi gözlemler!

 

Haritadaki koyu siyah çizgilerle belirlenmiş bölge,  Ebabillerin yayılım alanını gösteriyor. Eğer siz de bu bölgede yaşıyorsanız lütfen gözünüzü bu kuştan ayırmayın ve lütfen gözlemlerinizi bize bildirin.

 

.

Range

 

Back to International projects