http://www.conwex.info English language Serbian language Deutsch language Hebrew language Turkish language Croatian language
Dutch language Spanish language Russian language French language Italian language

 

 

      

Čiopa

 (Apus apus L.)

Ova ptica je posebna na mnogo načina. Na mjesta gniježđenja dolazi kao posljednja, a napušta ih prva; za pticu svoje veličine može dostići zavidnu starost (zabilježeni su slučajevi jedinki  starih 21 godinu). Loše vremenske uslove izdržava u stanju nalik nesvesnom.

Kod čiope je najzanimljivija njena prilagođenost letjenju - tijelo je razvijeno upravo savršeno za let kroz zrak. Čiopa sve svoje aktivnosti izvodi u zraku, osim odgajanja mladih. Tamo nalazi hranu, igra se, čak i spava na krilima najveći dio svoga života. U zraku se pari i prikuplja materijal za izgradnju gnijezda; krila su uska ali duga, što čiopu čini brzim i preciznim lovcem na plijen - insekte i pauke. Vodu takođe pije tijekom leta, a kupa se tako što zaroni kljun i prska vodu okolo.

Čiopa se na mjesta gniježđenja vraća svake godine otprilike u isto vrijeme, oko 1. svibnja u Srednjoj Europi. Parovi ostaju verni jedno drugome godinama i uvijek se gnijezde na istom mjestu, ali u slučaju da se jedan partner ne vrati iz Afrike ili ugine, njegovo mjesto ubrzo zauzima druga jedinka istog pola. Čiope lijegu 2-3 jaja a oba roditelja zajedno odgajaju i hrane mlade. U to vrijeme ptice lete sve do mraka, dok se ptice u koloniji koje se nisu parile okupljaju i lete visoko u zrak kako bi tamo spavale na krilima. Krajem srpnja mlade ptice izlijeću iz gnijezda (najčešće odmah po zalasku Sunca) i više se ne vraćaju. Nije im potrebno vežbanje u letu pošto već poslije kratkog vremena lete isto tako dobro kao i odrasle ptice. Oko 1. kolovoza počinje selidba u Afriku. 

Čiope se gnijezde u udubinama pećina ili u šupljinama u drveću. U današnje vrijeme one najviše koriste rupe u zidovima ili slobodan prostor pod strijehama kuća. Prihvataju i umjetna gnijezdilišta koja postavi čovjek i ne boje se ljudi, te je veoma lako napraviti kutiju za njih i postaviti je na prozor: izlaz mora biti okrenut vani pošto ptice ne lete uvis kada napuštaju gnijezdo, već jednostavno "iskoče" iz gnijezda i u slobodnom padu dobijaju brzinu neophodnu za let. Kutije trebaju biti dimenzija 30 x 20 x 15 cm. Otvor za izlaz ima priječnik od 5 cm i smještena je 3 cm iznad dna kutije i 5 cm od ruba jedne strane.

 

Vrsta                      Čiopa, Apus apus
Obitelj Apodidae 
Red Apodiformes 
Veličina duljina 16-17 cm, raspon krila 38-40 cm 
Težina 35-56 g
Boja Tamnosmeđa, grlo bijelo 
Spol nema spolnog dimorfizma
Radijus leta još nije izmeren, procijenjen na 190.000 km godišnje
Brzina lebdjenje na vjetru 5-14, uz pogon krilima 11-28 i u toku igre 40-60 m/s
Starost oko 7 godina u prosjeku, najstarija prstenovana ptica bila je 21 godinu stara (videti ApusList-No. 0069, uz fotografiju ptice) 
Hrana leteći insekti i paukovi, par koji hrani mlade hvata oko 50 g svakog dana 
Neprijatelji hobiji, soko lastavičar, ponekada mali sisari i automobili kada je vreme kišno i ptice lete nisko
Parenje monogamno sezonsko
Gniježđenje  u udubinama i naprslinama stijena ili zidova kuća, šupljinama drveća i u umjetnim gnijezdilištima
Јаја 2-3,5 grama, bijela, oba roditelja hrane mlade 19-20 dana
Mladi spremni za let kada su krila duga 16 cm (poslije oko 40 dana)
Uticaj lošeg vremena ptice snižavaju tjelesnu temperaturu i ostaju u gnijezdu, mladi mogu preživjeti nekoliko dana bez hrane; neuparene ptice lete u regione sa boljim vremenskim uslovima i vraćaju se u koloniju po poboljšanju vremena 
Glas učitajte wave fajl (754k)