http://www.conwex.info English language Serbian language Deutsch language Hebrew language Turkish language Croatian language
Dutch language Spanish language Russian language French language Italian language

 

 

      

Чиопа

(Apus apus L.)

Oва птица је посебна на много начина. На места гнежђења долази као последња, а напушта их прва; за птицу своје величине може да достигне завидну старост (забележене су јединке старе 21 годину). Лоше временске услове издржава у стању торпидитета (стање налик несвесном).

Kод црне чиопе је најзанимљивија њена прилагођеност летењу - тело је управо савршено за лет кроз ваздух. Чиопа све своје активности изводи у ваздуху, осим одгајања младих. Тамо налази храну, игра се, чак и спава на крилима највећи део живота. У ваздуху се пари и прикупља материјал за изградњу гнезда. Крила су јој уска и дуга, што црну чиопу чини брзим и прецизним ловцем инсеката и разних врста паука. Воду такође узима током лета, а купа се тако што зарони кљун и прска воду унаоколо. 

Црна чиопа се на места гнежђења враћа сваке године у исто време, око 1. маја у Средњој Европи. Парови остају годинама верни једно другом и увек се гнезде на истом месту, али у случају угинућа једног партнера, његово место убрзо заузима друга јединка истог пола. Чиопе легу 2-3 јаја а оба родитеља заједно хране и одгајају младе. У време одгоја, птице лете све до мрака, док се неупарене птице колоније окупљају и лете високо у ваздух како би тамо спавале на крилима. Крајем јула младе птице излећу из гнезда, најчешће одмах по заласку Сунца, и више се не враћају. Није им потребно вежбање пошто већ после кратког времена лете исто тако добро као и одрасле птице. Око 1. августа почиње селидба у Африку. 

Чиoпе се гнезде у пећинама или у шупљинама у дрвећу. У данашње време оне највише користе рупе у зидовима или слободан простор под стрехама кућа. Прихватају и кутије за гнежђење које постави човек и не боје се људи, те је веома лако направити кутију за њих и поставити је на прозор. Излаз мора да буде окренут према споља пошто птице не лете увис када напуштају гнездо, већ једноставно "искоче" из њега и у слободном паду добијају брзину потребну за лет. Кутије треба да буду димензија 30 x 20 x 15 cm. Рупа за излаз има пречник од 5 cm и налази се 3 cm изнад дна кутије и 5 cm од ивице једне стране.
 

Врста                          Црна чиопа, Apus apus
Пoродица Apodidae 
Ред Apodiformes 
Вeличина дужина 16-17 cm, распон крила 38-40 cm 
Teжина 35-56 g
Боја Taмносмеђа, грло бело
Пол нема полног диморфизма
Радијус лета није измерен,процењено на190,000 km годишње
Брзина лебдење на ветру 5-14, уз погон крилима 11-28 и у току игре 40-60 m/s
Старост 7 година у просеку;најстарија прстенована птица била је 21 годину стара (видети АpusList-No. 0069, уз фотографију птице) 
Храна летећи инсекти и паукови; приликом исхране младих пар хвата дневно око 50 g 
Непријатељи хобији, соко ластавичар, понекада мали сисари и аутомобили када је време кишно и птице лете ниско
Парење моногамно сезонско
Гнежђење у рупама и шупљинама стена или зидова кућа, шупљинама дрвећа и у кутијама за гнежђење
Јаја oд 2 до 3,5 g, бела, оба родитеља хране младе 19-20 дана
Млади спремни за лет када дужина крила достигне 16 cm (после око 40 дана)
Утицај лошег времена птице снижавају телесну температуру и остају у гнезду, млади могу да преживе неколико дана без хране. Неупарене птице лете у регионе са бољим временом и враћају се у колонију после побољшања
Глас учитајте wave фајл (754k)